Wiosna to doskonały czas na zrobienie porządków w ogrodzie po zimie. Jest to bardzo pracowita pora roku, bo od czynności, które rozpoczniemy wiosną zależy wygląd ogrodu przez cały sezon.
Wiosna to moment, w którym należy zacząć prace porządkowe, po to by ogród mógł już za chwile zakwitnąć pięknymi kolorami.
Po pierwsze: Dobry plan
Wiosną należy pamiętać o kalendarzu, jest on niezmiernie ważny dla każdego, kto chce dbać o swój ogród. Przymrozki potrafią zrobić ogromne szkody w zieleni, dlatego podczas wszelkich prac należy dobrze zaplanować, kiedy możemy posadzić konkretną roślinę. Przymrozki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na plony, a niektóre rośliny mogą w ogóle nie wyrosnąć. Wybierając rośliny do ogrodu, trzeba kierować się kalendarzem oraz ilością miejsca.
Po drugie: Sprzątanie
Gdy wiadomo już co i kiedy zasiać, można przejść do porządkowania ogrodu. Należy zgrabić zeszłoroczne liście, najlepsze będą duże metalowe grabie, by umożliwić rozwój nowych pędów. Ziemię trzeba skopać i usunąć wszystkie chwasty. Następnie podlać i spulchnić pierwszą warstwę ziemi wokół krzewów i drzew. Spulchnienie polega na delikatnym przekopaniu małą łopatką wierzchniej warstwy ziemi.
Teraz można ściągnąć zimowe okrycia krzewów i bylin, najlepsze okrycia są zrobione z agrowłókny lub maty słomianej. Można to zrobić, gdy tylko mrozy nie będą już tak dokuczać. Choć w razie powrotu przymrozków, można je ponownie założyć.
Trzeci etap: Przycinanie
Na wiosnę wykonuje się ciecie prześwietlające drzewek, czyli wycięcie kilku lub kilkunastu pędów tak, by do środka korony lepiej dochodziło światło słoneczne. Należy także usunąć mumie, czyli stare owoce, które nie spadły z drzewa. Kwiecień i maj to idealny moment na przycinanie krzewów oraz iglaków nadając im kształt. Rany, które powstały po przycięciu gałęzi iglaków należy posmarować maścią ogrodniczą, która działa grzybobójczo.
Czwarty etap: Trawnik
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika to wygrabienie suchej trawy i liści, można także wykonać aerację, czyli napowietrzenie trawnika. Można to wykonać używając specjalnego Areatora lub nakłuwać darń widłami. Niesamowicie ważnym elementem przygotowań trawnika do sezonu jest także wałowanie darni, jest to dociskanie kęp trawy walcem, ponieważ przez mróz mogły zostać one wypchnięte ponad powierzchnię gruntu. Nie możemy również zapomnieć o wertykulacji trawnika!
Etap piąty: Nawożenie
Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, do iglaków należy użyć specjalnie dla nich dedykowanych nawozów. Ważne, by nawozy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Szósty krok: Nasiona
Wiosna to moment, w którym wysiewamy nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych. Kapusta, por, kalafior uprawia się z rozsady, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Tu trzeba pamiętać o kalendarzu, ponieważ wiele roślin można sadzić dopiero po 15 maja, gdy jest znikoma szansa na przymrozki. Choć nie wszystkie kwiaty muszą być sadzone po tej dacie. Każda roślina ma swój idealny czas wysiewu i trzeba o tym pamiętać projektując ogród. Warto dobrać rośliny tak, by przez cały sezon cieszyły widokiem pięknych kwiatów.